אבחון אוטיזם אצל ילדים: מחקר חדש

אוטיזם אצל תינוקות

בלוג רופא ילדים של פרופסור מימוני

מחקרים חדשים שפורסמו בכתבה של Current Biology מראים הבטחה רבה בתחום גילוי אוטיזם אצל תינוקות. היום אי אפשר עדיין לגלות אוטיזם (בסברה של 100%) לפני גיל שנתיים.

כאשר הרפואה תצליח להגיע למסקנה חד משמעית לגבי פעילות מוח של תינוק אוטיסט כבר בגיל חצי שנה, זה יביא לשלל פתרונות לטיפול מוקדם בתינוקות אוטיסטים שהרי תינוק אוטיסט יכול להרוויח המון מטיפול מיוחד כבר בגיל חצי שנה על מנת לשפר את יכולותיו השכליות לעתיד. הגילוי מאד קשה להורים כאשר התינוק גודל ומגיע לגיל שנתיים כאשר הוריו לא יכלו לדעת עדיין שמדובר בילד אוטיסט. גילוי מוקדם עלול גם לעזור להורים מבחינה פסיכולוגית כי הם יכולים כבר להכין את עצמם מראש במשך השנים הראשונות של חיי התינוק.

הרופאים בישראל שמבינים כי היום ניתן על סמך גילויים אלו כבר לבצע בדיקות אצל תינוקות בגיל חצי שנה ולברר האם התינוק נמצא באחוזון אשר כנראה אולי חולים באוטיזם מעדיפים שלא ליצור בהלה גדולה בשנתיים מאז פרסום המחקר החדש ונזהרים מלהמליץ לכלל ההורים לקחת את התינוקות שלהם כבר בגיל חצי שנה לבדיקות מקיפות לגילוי אוטיזם. אך בארץ כן קיימת שיטה לאבחון וטיפול  בתינוקות אוטיסטים כבר מגיל חצי שנה רק שהאבחון הוא קשה מאד. כלומר שקשה מאד להגיע לאבחנה מדוייקת ולעיתים מאבחנים סבירות גבוהה לאוטיזם מה שמעורר פחד נוראי אצל ההורים ואצל המשפחה ומגלים במקרים רבים בשלבים מאוחרים יותר כי התינוק אינו בכלל אוטיסט. את האוטיזם לא ניתן לאבחן בזמן ההיריון עדיין וגם אחרי הלידה קשה מאד להגיע לאבחנה. אבחנה מדוייקת של 100% ניתן לעשות בקלילות בגיל שלוש שנים אך מומלץ לא לפספס את הסימנים המוקדמים במהלך שנותיו ואפילו חודשיו הראשונים של חיי התינוק.

הורים רבים שואלים את השאלה הבאה: "האם הורה אשר רואה סימפטומים שמעידים על אוטיזם אצל התינוק (ראש מוגדל, פאסיביות מוגזמת וכו') צריך לקחת את התינוק לאבחונים מוקדמים לגילוי אוטיזם או שהאם עדיף לחכות לגיל שנתיים. ההבנה היא שבגיל שנתיים קל לאבחן אוטיזם ושבגיל חצי שנה קשה מאד להגיע לאבחנה מדוייקת". התשובות של קהילת הרופאים אינן ברורות לגמרי וכל רופא ילדים נותן דעה אישית מקצועית מעט שונה על סמך נסיונו האישי עם תינוקות ועם אוטיזם. מה שכן בטוח זה שכיום בשנת 2013 גילוי מוקדם של אוטיזם יכול לתרום בצורה משמעותית מאד לחיי הילד.

מה שניתן להגיד בבירור להורים זה שאם אתם מזהים סימפטומים המעידים על אוטיזם אצל התינוק כדאי מאד לספר על כך לרופא ילדים. הסימנים הרבים כוללים דברים רבים אשר ניתן להשוות בין התינוק שלכם לבין תינוקות אחרים באותו הגיל: תפקוד חברתי לקוי, תקשורת מילולית או לא מילולית לקוייה.

קשר עין רציף, חיוכים,  מילים ראשונות בגיל 9 חודשים אלו דברים המעידים על בריאות תקינה של התינוק וששוללים אוטיזם.

לסיכום – טיפול באוטיזם שמתחיל החל מגיל חצי שנה לאחר אבחון מוקדם יכול להיות יותר מוצלח אך האבחנה המוקדמת היא דבר מאד לא פשוט.