ברית מילה רפואית

המדריך המלא להורים מתלבטים

מידע נוסף בנושא ניתן למצוא באתר הבא http://www.מוהלרופא.net

ברית מילה רפואית היא שם כולל לא רק לברית המילה שעורכים לתינוקות כשמולאים להם שמונה ימים, אלא גם למגוון רחב של טיפולי ברית שמבוצעים גם במבוגרים שזקוקים לברית מילה מסיבות שונות ורבות. במאמר זה נתמקד דווקא בברית מילה רפואית המבוצעת בתינוקות ונסייע להורים מצפים שמתלבטים האם לערוך ברית מילה הלכתית של מוהל רב או ברית מילה רפואית באמצעות מוהל רופא.

יתרונות של ברית מילה רפואית

בין אם מדובר בברית מילה שמבצע מוהל רב, כלומר ברית מילה דתית, או ברית מילה רפואית בביצוע מוהל רופא, יתרונותיה הרפואיים של ברית המילה נבדקו כבר באינספור מחקרים ופרסומים מדעיים שונים. ההחלטה של ההורים האם התינוק שלהם צריך לעבור ברית מילה מתבססת בדרך כלל על סיבות דתיות, חברתיות ותרבותיות. אבל ההתלבטות המהותית בין ברית מילה דתית לרפואית מתבססת על הרצון להקל על סבלו של התינוק בזמן ברית המילה ולהבטיח את הסיכונים המועטים ביותר. חשוב לדעת שלברית מילה רפואית יש יתרונות מהותיים בנושא זה על פני ברית מילה דתית רגילה.

 היתרון הראשון הוא כמובן נושא ההרדמה ושיכוך הכאב. תינוק שעובר ברית מילה על ידי מוהל רופא ולא על ידי מוהל רבני רגיל, עובר תהליך של אלחוש והרדמה מקומית וכך נחסך ממנו הכאב הרב שמלווה לחיתוך העורלה על ידי המוהל. התהליך מתבסס על מריחת קרם אלחוש, בדרך כלל מסוג Emla. משחה זו חזקה בהרבה ממי הסוכר ומהיין המתוק שנותנים לתינוקות במהלך ברית מילה רבנית והיא מונעת כמעט לחלוטין את הכאב. לצד המשחה, מוהל רופא משתמש גם בזריקת הרדמה מקומית שמאפשרת להגן על התינוק בצורה מוחלטת מכאבים במהלך הברית. הזריקה משולבת בדרך כלל עם אמצעים אחרים כמו תמיסת הסוכר או המשחה.

יתרון נוסף של ברית מילה רפואית הוא בביקורת למניעת סיכונים ומחלות לאחר הברית. מוהל רופא הוא מי שמוסמך ובעל ידע רפואי מקצועי בהדרכת ההורים וגם בביצוע מעקב ובדיקות לתינוק במקרה של חשד לזיהום או כאבים לאחר הברית. מחקרים הראו כי ביצוע של ברית מילה רפואית מקטין באופן משמעותי את הסכנות לחלות במחלות זיהומיות שונות שדורשות לאחר מכן טיפול ברמות שונות. בין היתר נבדקו תינוקות שחלו בדלקת בדרכי השתן, אחת המחלות השכיחות ביותר אצל בני אדם ובדרך כלל מחלה זיהומית שמטופלת באמצעות אנטיביוטיקה. מחקרים אלו הראו שתינוקות שעברו ברית מילה רפואית חלו פחות מאלו שעברו ברית מילה רגילה.

סיבוכים ומקרים יוצאי דופן

יתרונותיה של ברית מילה רפואית על ידי מוהל רופא, שעבר הסמכה ככירורג ולאחר מכן התמקצע גם כמוהל, קריטיים בכל הקשור למניעת סיבוכים. ברית מילה רפואית היא לרוב נטולת סיבוכים, בייחוד כאשר היא מתבצעת על ידי מוהל רופא בעל ניסיון. הסיבוך השכיח ביותר הוא זיהום קל שמטופל באנטיביוטיקה וכאבים שיכולים להיות מטופלים באמצעות משככי כאבים המתאימים לתינוקות. במקרים בהם התבצעה ברית מילה רפואית וישנה פגיעה באיזור העטרה, יוכל כירורג שהוא גם מוהל לתקן את הבעיה לאחר תקופת ההחלמה מהברית.

חשיבותה של ברית מילה רפואית מגיעה לכדי ביטוי כאשר יש צורך לוותר על הברית. ישנם מקרים בהם רופא שהוא גם מוהל יוכל לזהות בעיות שיכולות להיגרם על ידי ברית המילה. ישנם תינוקות שיש להם בעיה של קרישת הדם ורופאי הילדים במחלקות התינוקות בבתי החולים אמורים לעלות על הבעיה הזו. בנוסף, רופא מוהל שיבצע בדיקה מוקדמת יוכל לפענח בדיקות שהתבצעו על ידי הרופאים ולזהות גם בעיות של זיהומים, משקל לידה נמוך ועוד מצבים בהם כדאי לדחות או לוותר על הברית ולפנות לתהליך כירורגי מהותי יותר.